mesut toraman
+90 (546) 792 27 52
Mesut Toraman | Yağmur Bahçesi (Rain Garden)nin Önemi

Blog

Yağmur Bahçesi (Rain Garden)nin Önemi

28 Ekim 2019
Yağmur Bahçesi (Rain Garden)nin Önemi

Yağmur bahçelerini kısaca; yollardan, çatılardan ya da teras gibi yerlerden akan suyu tutup ve bu suyu değerlendirerek ekolojiye katkı sağlamak şeklinde tanımlayabiliriz. Ancak rain garden yağmur bahçeleriyle tam anlamı taşımadığı için rain garden olarak açıklamaya devam etmek istedim.

 

Günümüzde sürekli artan nüfus yoğunluğu ve küresel dengenin bozulmasından dolayı tatlı su kaynaklarının giderek azalmasına neden olmaktadır. Trabzon’un hızla kentleşmesinden dolayı betonlaşmış alanlarda artış olduğu gözlemlenmiştir. Trabzon’un topoğrafyası engebeli olsada kentleşmiş alanlarda taşkın riski bulunmaktadır. Yağmur suyunu değerlendirmek ve taşkın riski azaltmak açısından yağmur bahçelerinin(rain garden) önemi büyüktür.


Peyzaj mimarlığı eğitimini aldığım 2014 yılında Trabzon’da eski Hüseyin Avni Aker Stadyumu’nun bulunduğu alanda kent parkı tasarımı üzerine çalışmıştık. Trabzon’un yıllık yağış oranı fazla olduğundan bu kent parkında öncelik olarak bu yağmura çözüm bulmaktı. Çözüm neydi sizce? Tabii ki rain garden ve yeşil çatı(green roof). Yeşil çatı konseptiyle planlanıp tasarlanan projede, yeşil çatı yağmur suyunu absorbe eder. Ancak çatı doyma noktasına geldikten sonra yağan yağışı kendi bünyesinde tutamaz.. Bu yüzden projenin rain gardenla desteklenmesine karar verildi. Yeşil çatıda artan yağış, kanallar, borular vasıtasıyla yağmur bahçesine aktarılır. Biyolojik göletin hemen yanında bulunan yağmur bahçesinde bölgede doğal olarak yetişen bitkiler tercih edildi. Bahçedeki suyun 48 saatte alt katmanlara inmesi gerekmektedir. Burdaki fazla su biyolojik gölete aktarılmıştır. Bu Dinamik Spor Parkı’nın yeşil çatı sitemini sonraki yazılarımızda sizinle paylaşmak isterim.


Eee şimdi…Ne oldu peki?


%90 ekonomik, %9 sosyolojik ve %1 ekolojik payla bu projeler yapıldı, yapılıyor. Lakin önem sıralaması ekolojik>sosyolojik>ekonomik olması gerekmektedir.
Ekolojik çözümler üretmek dileğiyle…