mesut toraman
+90 (546) 792 27 52
+90 (531) 606 01 32

Hakkımda

Ben kimim.

Altı kardeşli bir ailenin üçüncü sırasında bulunan Mesut TORAMAN Van'ın Çatak ilçesinde dünyaya gelmiştir.

İlköğrenim hayatına 1997 yılında Çatak’ta başlayan Toraman, 2004 yılında mezun olup ve aynı ilçede bulunan Çatak Lisesi’nde ki eğitim öğretim hayatına başlamış ve 2007 yılında mezun olmuştur.

Lise yıllarında sanata olan merakı gün geçtikçe artmaktaydı ve geleceğini bu yönde ilerletmek istemişti. Bunun üzerine çalışan Toraman, 2008 yılında Yalova Üniversitesi Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü'nü kazanmış ancak maddi ve manevi nedenlerden dolayı bölümü kazandığı yıl eğitim ğretim hayatına ara vermişti. Sonraki yıl eğitimine devam eden Toraman, 2011 yılında mezun olup Peyzaj Teknikerliği ünvanına sahip oldu ve mezun olduğu yıl DGS(Dikey Geçiş Sınavı)'ye girip Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü'nü kazandı. 2011-2012 eğitim öğretim yılında her ne kadar intibak yılını tamamlasa da asıl ideali sanatçı olmak, kendine özgü tasarımlar yapmaktı. Bu yüzden aynı yıl(2012) tekrar DGS'ye girip Karadeniz Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nü kazandı. 2012-2016 yılları arasında Peyzaj Mimarlığı eğitimini başarıyla tamamlayan Toraman, 2014 Peyzaj Mimarları Odası PMO Genç Yaz Kampı(Hatay-Payas), 2015-(Samsun-Ekip Koçu) ve 2016-(Nevşehir-Göreme-Ekip Koçu) kamplarına katıldı. 2016 yılında PMO'nun açtığı yarışmada RİZE KENT MEYDANI PEYZAJ TASARIM PROJESİ ile Eşdeğer Ödül almaya hak kazandı.

2016 yılından itibaren 3 proje ofisinde deneyim kazanan Toraman, sonrasında home ofis olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Ben buradayım.

Peyzaj mimarlığının potansiyelini sürekli olarak yeniden tanımlamak ve küresel sorunlardan kuşatılmış ekosistemi koruyan uzun vadeli planlamalar yaparak bu sorunları çözmektir. Bu bağlamda makro ölçekten mikro ölçeğe geçiş aşamasını en iyi şekilde değerlendirip, toplumun ve ekolojinin yararına sunulan ve "ben buradayım" sloganıyla yenilikçi, özgün projeler üreterek sektörün gelişimine katkı sağlayan öncü bir peyzaj mimarı olmak ve aynı zamanda kent ve bölgenin ulusal bazda tanınmasını sağlayıp ekonomiye katkı sağlamaktır.

Çalışma Programı

Veri Toplama

Veri Toplama

Veri toplama, proje geliştirme ve karar verme sürecinin daha sağlam olmasına yardım eder. Veri toplamakla, başlıca nitelik değerlerini ve onları nasıl ölçebileceğimizi tanımlayabiliriz. Toplanan verilerin nesnel olmasına özen gösterilir ve verilerin doğru kaynaklardan toplanması gerekmektedir. Proje yapım sürecinin en hızlı ve en iyi şekilde ilerlemesi için veriler kendi içinde kullanım amacına göre sıralanır.

Analiz Etme

Analiz Etme

Veri toplama işlemi bittikten sonra bu verilerin kendi içinde analiz edilmesi gerekmektedir. Analiz çalışması yaparken eksik bulunan noktalar olduğunda tekrar veri toplanması gerekmektedir. Proje yapım sürecinde kullanılacak harita analizleri yapılırken titizlikle incelenir ve rapor tutulup planlama/tasarım evresine geçilir.

Planlama - Tasarım

Planlama - Tasarım

Proje tasarımı yapılırken aslında sancılanma evresine girildiğini gösterir. Bazen bu evreden çıkıp projeyi bitirmekte güzel, bazen de bu evreden hiç çıkmak istememekte... Tasarım sürecinde çizilen her çizginin bir anlamı olmalı ve projenin sosyolojik, ekonomik ve ekolojik getirisi, katkısı olması gerekir.

Neredeyim

Türkiye

+90 (546) 792 27 52
[email protected]

Bana Ulaşın

iletişim
+90 (546) 792 27 52
[email protected]